Orientalistyka – indologia

Kierunek orientalistyka – indologia ma charakter interdyscyplinarny, chociaż dyscypliną wiodącą jest nauka o kulturze i religii. Wyjątkowy program dydaktyczny jest realizowany wyłącznie na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, szczycącym się prawie 90-letnim doświadczeniem w nauczaniu o kulturach i językach orientalnych/afrykańskich, w tym języków Azji Południowej (głównie sanskrytu, hindi, bengalskiego i tamilskiego), czego potwierdzeniem jest stworzenie unikatowego kierunku orientalistyka – indologia. Program dydaktyczny opiera się na wieloletnich doświadczeniach i praktyce w nauczaniu oraz badaniach problematyki dotyczącej Indii historycznych i współczesnych państw Azji Południowej (m.in. Indii, Pakistanu, Bangladeszu, Bhutanu, Sri Lanki i Nepalu). Wykładowcy są specjalistami — w większości wypadków jedynymi w Polsce — w zagadnieniach związanych z tym obszarem geograficznym oraz kulturowym, prowadzącymi zaawansowane badania naukowe poparte licznymi publikacjami zarówno w wydawnictwach polskich, jak i obcojęzycznych. Dodatkowo, w celu podnoszenia swoich kwalifikacji i umiejętności językowych, student mam możliwość ubiegania się o staż językowy lub naukowy w krajach Azji Południowej.


Wszechstronne wykształcenie, jakie zapewnia program orientalistyki – indologii, dotyczące również szeroko pojętej humanistyki, pozwala na późniejsze prowadzenie badań interdyscyplinarnych, a także zrozumienie korzeni problemów współczesnego świata i próby znalezienia dla nich rozwiązania. Zapewnia studentom szeroki horyzont, konieczny do zrozumienia dzisiejszych problemów i konfliktów wynikających z odmienności cywilizacyjnej. Program umożliwia także kształcenie nowej kadry w obszarze nauki o kulturze i religii oraz innych dyscyplin naukowych. Realizacja programu studiów orientalistyka – indologia pozwala na osiągnięcie synergii poznawczej i ukształtowanie nowego nurtu myślenia oraz świadomości społecznej, na które składają się – tak dziś potrzebne – zrozumienie, otwartość i tolerancja wobec innych, oraz dostrzeżenie wartości własnej kultury i postaw etycznych wypływających z kręgu europejskiego oraz Azji Południowej.

Zdobyta wiedza pozwoli Absolwentowi kierunku orientalistyka – indologia na poprawne poruszanie się w sferze ogólnych zagadnień dotyczących teorii i praktyki kultury indyjskiej i innych państw obszaru Azji Południowej. Absolwent będzie rozumiał różnorodność kultur i cywilizacji, co pozwoli mu uczestniczyć w procesie porozumienia i współpracy międzykulturowej. Zdobędzie podbudowę dla teoretycznej refleksji o kulturach Azji Południowej. Będzie umiał analizować podstawowe zjawiska dotyczące kultur Azji Południowej, a narzędziem do analizy tych zjawisk będzie dla Absolwenta dobre przygotowanie językowe oraz metodologiczne przygotowanie w zakresie nauk o kulturze i religii, językoznawstwa, filozofii, historii, literaturoznawstwa oraz nauki o sztuce.


Zakładane efekty kształcenia mają dwojaki charakter: gwarantują zdobycie obszernej wiedzy w zakresie różnych aspektów kultury Azji Południowej oraz nabycie umiejętności posługiwania się jednym z języków tego regionu. Studia dostarczają szerokiej wiedzy w zakresie literatury, historii, filozofii, religii oraz sztuki świata kultury Azji Południowej oraz zapewniają zdobycie zaawansowanych umiejętności oraz kompetencji językowych poprzez intensywną naukę języków tego obszaru.

Absolwent będzie gotowy do podjęcia pracy w instytucjach upowszechniania kultury, w mediach, redakcjach oraz w administracji publicznej. Coraz intensywniejsze kontakty gospodarcze z Azją Południową sprawiają, że rynek pracy potrzebuje ekspertów znających języki oraz realia kulturowo-społeczne państw tego regionu. Kontakty polityczne i dyplomatyczne z krajami Azji Południowej wymagają zatrudnienia specjalistów z dziedziny języka i kultury tego regionu, którymi są Absolwenci kierunku orientalistyka – indologia. Ponadto, Absolwent będzie przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.

Kierunek orientalistyka-indologia został objęty Zintegrowanym Programem Rozwoju Dydaktyki, a na nowe osoby studiujące od roku akad. 2025/2026 czekać będzie ulepszony program studiów oraz dodatkowe możliwości rozwoju w ramach studiów.

„Zintegrowany program rozwoju dydaktyki – ZIP 2.0” realizowany przez Uniwersytet Warszawski od 1.stycznia 2025 r. jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021 – 2027 (FERS) (nr umowy: FERS.01.05-IP.08-0365/23-00).


W ramach rekrutacji na rok akad. 2025/2026 na stacjonarne studia I stopnia na kierunku Orientalistyka – indologia prowadzi się nabór do grupy z nauczaniem równoległym dwóch indyjskich języków: z językiem bengalskim oraz hindi.


Zasady kwalifikacji 

https://irk.uw.edu.pl/pl/offer/PELNE2025/programme/S1-OR-IN/?from=field:P_OR

Pełnomocnik Dziekana ds. Rekrutacji
 dr Jan Rogala

email: rekrutacja.orient@uw.edu.pl
tel: +48 22 55 20 513
https://orient.uw.edu.pl/kandydaci/