Zakres badań naukowych i zainteresowań dydaktycznych Katedry Azji Południowej Wydziału Orientalistycznego UW z biegiem czasu rozszerzył się z klasycznej indologii i studiów buddyjskich, opartych na sanskrycie i pali, na obszar Indii wczesnonowożytnych i współczesnych, związany z badaniem źródeł w językach indoaryjskich i drawidyjskich, takich jak bengalski, hindi / urdu i tamilski. Od 2008 roku zmiana ta znajduje również odzwierciedlenie w nazwie ośrodka – Katedra Azji Południowej. Obecnie, jako interdyscyplinarna jednostka, której pracownicy w swoich badaniach i dydaktyce koncentrują się na językach, literaturze, religiach, filozofii, historii, kulturze i społeczeństwie Azji Południowej, Katedra jest wiodącym ośrodkiem badań nad tym obszarem w Polsce. Aktywnie angażuje się w międzynarodowe życie naukowe, współpracując z instytucjami akademickimi z całego świata, a także organizując seminaria, konferencje, warsztaty oraz biorąc udział w grantach i międzynarodowych projektach.


Katedra była jednym z członków-założycieli Central and Eastern European Network of Indian Studies (CEENIS, 2006), która zrzeszała dziewięć instytucji akademickich z Europy Środkowej. W 2008 roku w Warszawie grupa badawcza Praga–Mediolan–Kraków–Warszawa, w której skład pierwotnie wchodziły ośrodki indologiczne Uniwersytetu Karola w Pradze (Czechy), Uniwersytetu w Mediolanie (Włochy) i Uniwersytetu Jagiellońskiego, wraz z Katedrą, podpisała list intencyjny; w 2015 roku do grupy dołączył jeszcze jeden ośrodek, Uniwersytet w Cagliari (Włochy). List ten określa współpracę akademicką i badawczą w obszarach wspólnych zainteresowań, realizowaną przede wszystkim poprzez coroczne seminaria i późniejsze publikacje. Katedra zorganizowała wiele znaczących wydarzeń międzynarodowych, w tym 24th European Conference on South Asian Studies (ECSAS 2016) we współpracy z Polskim Towarzystwem Orientalistycznym, która zgromadziła prawie 500 naukowców z całego świata, a także 13th International Conference on Early Modern Literatures of North India (ICEMLINI 2018), uznawaną za wiodące forum badań nad wczesnonowożytnymi źródłami wernakularnymi. Do ważnych wydarzeń zorganizowanych przez KAP należały także International Conference on Sanskrit and Related Studies (1999); międzynarodowe seminarium Argument and Reason in Indian Logic (zorganizowane w 2001 r. Kazimierzu Dolnym), oraz Conference on Indian Studies in Central and Eastern Europe (2005).

Programy studiów na poziomie licencjackim i magisterskim są prowadzone na podstawie czterech języków: bengalskiego, hindi, sanskrytu i tamilskiego na poziomie licencjackim oraz magisterskim; możliwe jest także kształcenie na poziomie doktorskim realizowane za pośrednictwem jednej ze Szkół Doktorskich UW. Interdyscyplinarne programy nauczania Katedry zapewniają studentom możliwość studiowania szerokiego zakresu tematów skupionych na kulturach i społeczeństwach Azji Południowej. 

Katedra Azji Południowej prowadzi badania w następujących dziedzinach: 

  • języki i literatury Azji Południowej
  • kultura i historia Azji Południowej
  • religia, filozofia i sztuka
  • problemy społeczno-polityczne współczesnej Azji Południowej
  • teatr indyjski
  • indyjski folklor

Historia Katedry

Byli pracownicy i współpracownicy

Pokój Przodków